DODATKI I ULGI DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH


Wydawaniem orzeczeń zajmują się powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, w skład których wchodzą lekarze, psychologowie, doradcy zawodowi i specjaliści z innych dziedzin. Przy każdym zespole powinien działać punkt udzielający niezbędnych informacji na temat wszelkich formalności oraz trybie postępowania.

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że otrzymanie orzeczenia o niepełnosprawności jest równoznaczne z zakazem wykonywania pracy. Tymczasem osoby niepełnosprawne mogą pracować pod warunkiem, że lekarz medycyny pracy nie znajdzie ku temu przeciwwskazań. Należą się im jednak specjalne przywileje.

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej, piętnastominutowej przerwy w pracy którą może przeznaczyć na odpoczynek czy gimnastykę. Pracownikowi ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje w roku kalendarzowym dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych. Osoby z takim orzeczeniem mają również prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w roku kalendarzowym w celu wyjazdu na turnus rehabilitacyjny (nie częściej niż raz w roku), a także w celu wykonania badań specjalistycznych czy zakupu sprzętu ortopedycznego, jeżeli nie można tego zrobić po godzinach pracy.

Karta parkingowa uprawnia osoby o obniżonej sprawności ruchowej do parkowania pojazdów w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, tzw. kopertach. Ale nie tylko. Jeśli posiadamy taką kartę, nie mamy obowiązku stosowania się do niektórych znaków drogowych takich jak np. zakaz postoju lub zakaz ruchu w obu kierunkach. Z tych przywilejów może również korzystać kierowca przewożący osobę niepełnosprawną posiadającą taką kartę. Warunkiem otrzymania karty parkingowej jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Osoby niepełnosprawne mają także prawo do różnych ulg w środkach transportu publicznego. I tak np. osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają prawo do 49-proc. zniżki przy przejazdach pociągami osobowymi i do 37-proc.- przy przejazdach pociągami pospiesznymi i ekspresowymi. Osoby, które mają kłopoty z poruszaniem się i posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, mogą starać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do tzw. likwidacji barier architektonicznych w swoim mieszkaniu. Otrzymane pieniądze możemy przeznaczyć np. na przystosowanie łazienki, likwidację progów czy wymianę podłogi na antypoślizgową.

Raz w roku osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą starać się o wyjazd na turnus rehabilitacyjny dofinansowany przez PFRON. Podstawą ubiegania się o dofinansowanie jest skierowanie wystawione przez lekarza. W niektórych przypadkach, na zlecenie lekarza, dofinansowany zostaje również wyjazd opiekuna osoby niepełnosprawnej. Na dotację jest szansa tylko wtedy, gdy dochód w rodzinie przypadający na osobę nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku osoby samotnej - 65 proc.

Kwota dofinansowania może być różna. Największe, bo w wysokości 27 proc, przysługuje osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, dzieciom do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobom niepełnosprawnym w wieku od 16 do 24 lat uczącym się i niepracującym. Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie przyznawane niepełnosprawnym na przynajmniej częściowe pokrycie kosztów opieki i pomocy niezależnie od wysokości dochodu. Kwota zasiłku pielęgnacyjnego wynosi obecnie 153 zł miesięcznie. Decyzja o ewentualnej podwyżce tego świadczenia zapadnie w listopadzie 2012 roku. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osobie, która ukończyła 75 lat. Ponadto zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia. Do zasiłku mają prawo również niepełnosprawne dzieci. Formalności załatwia się w ośrodku pomocy społecznej.